
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Painwalk och Half the Pain 2023
juni 3 - juni 4
100KrBakgrund
Painwalk (PW) är en utmaning för utmanare och uppåt (född 2007 eller tidigare) där man går 10 mil på max 24 timmar. För över 15 år sedan gick de första RS-arna och detta har blivit en tradition som håller i sig ända tills idag!
2020 införde vi en ny sträcka av Painwalk som vi kallar “Half the Pain” (HTP) där det gäller att klara att gå 5 mil på max 12 timmar. Denna utmaning är öppen även för sistaårs äventyrare (födda 2008 eller tidigare).
Starttid
PW och HTP startar lördag morgon den 3 juni vid Södra Härene kyrka. Målgång HTP efter 12 timmar och PW målgång på söndagsmorgonen. Mer information om var och mer exakt tid går ut till anmälda deltagare.
Vandringen kan byta datum om det finns risk för storm och liknande eller ihållande oväder då det är jobbigt nog att gå även om vädret är bra.
Packning
Med tanke på att du ska gå långt, tänk på att bara packa det allra nödvändigaste. Karta kommer att finnas tillgänglig för alla deltagare.
Här är ett förslag på det du kan tänkas behöva.
- Lagom stor ryggsäck
- Ingångna vandringsskor
- Vattenflaska minst 1 liter,
- Lättillgänglig vattenflaska som du kan få tag på i farten
- Extra strumpor, minst 2 par
- Varm tröja
- Regnkläder om regn
- Kompass
- Fick- eller pannlampa
- Reflex
- Sittunderlag
- Solskydd (keps/hatt)
- Penna
- Leukoplast
- Skavsårsplåster
- Färdiglagad mat (MINST: lunch och middag för PW, lunch för HTP)
- Frukt
- Lättåtkomlig energi som tex Energy bars
- Resorb
- Dextrosol
Vandringen
Sträckan börjar i Södra Härene och fortsätter sedan söderut till Vårgårda. Därifrån går man fortsatt söderut förbi Siene, Nårunga och Lida tills man kommer till Vemmenhult. Därifrån sydväst till Hedared och sen västerut mot Töllsjö och Hindås. Från Hindås följer man Vildmarksleden förbi Stora Härsjön och slutligen till Stamsjöns badplats där du är i mål.
Likt förra året kommer våra PW-stationer att finnas längs vägen där deltagare kan fylla på med rent vatten, plåstra om fötterna och äta medhavd matsäck i lugn och ro.
Säkerheten
Painwalk är fysiskt och mentalt påfrestande och det är inte många som har klarat av att gå hela vägen. Därför är det viktigt att man tar hand om sig själv och ser till att vårda sina fötter, äter och dricker ordentligt. Vi ser till att det finns skoskavsplåster, extra leukoplast och första förband med ifall det skulle hända något.
Ifall du väljer, eller blir tvungen, att avbryta har deltagarna möjlighet att bli hämtade i en av våra jourbilar som kommer att finnas ute på vägarna. Ha därför med dig en fulladdad mobiltelefon och extra batteri. (Dessa bilarna kommer vi att behöva hjälp att köra)
Anses du inkapabel att fortsätta, på grund av skada eller att man inte kan hålla uppe tempot som behövs, har de ansvariga under vandringen rätten att låta dig avbryta.
Märket
Förutom rättigheten att skryta inför alla om din fantastiska prestation, får de som klarar av vandringen ett unikt märke att sätta på skjortan. Märket delas ut vid ett senare tillfälle alternativt efter vandringens slut. Det är olika märken för PW och HTP.
Anmälningsavgift
Anmälningsavgiften kommer vara 100kr och täcker då kostnader för jourbilar samt visst material. Avgiften betalas till via swish: Måns Detterfelt (073-267 08 51). Ange ditt namn och Painwalk
Anmälan
Är du intresserad av att gå? Anmäl dig då på :
https://forms.gle/ePXWCbV7CS4XmPB39
För att anmälan ska vara komplett så ska även anmälningsavgiften vara betald.
Sista anmälningsdag 15 maj
Frågor och kontakt inför:
Måns Detterfelt
mail: mons@lerumsscoutkar.se
mobil: 073-267 08 51